Вентиляція для виробничих приміщень

Хочете замовити послугу?

Попередній розрахунок вартості послуги:

Ціни на послуги

Найменування виконуваних робіт Ціна, грн
Монтаж обладнання для вентиляції по запиту
Монтаж повітропроводів по запиту
Виїзд в межах міста безкоштовно
Виїзд за межі міста за 1 км в обидві сторони (понад 10 км від м.Львів ) 3 грн/ км

Вентиляція на виробництві

Робота на заводах чи інших виробничих підприємствах часто передбачає використання шкідливих для людини речовин, утворення токсичних випарів, неприємні запахи. Все це небезпечно для життя і здоров’я працівників, тому в подібних приміщеннях повинна бути встановлена ​​система вентиляції, яка буде забезпечувати повітрообмін потрібної інтенсивності, і створить комфортні умови роботи для людей.
Навіть якщо потрібна присутність тільки однієї  людини, вимоги до вентиляції виробничих приміщень повинні бути дотримані. Для виробничих приміщень вимоги до мікроклімату встановлюються в залежності від категорії робіт. Нижче наведена таблиця нормативних параметрів відповідно до ДБН В.2.5.-67:2013.

Категорія робіт Температура повітря на постійних робочих місцях, ° С Температура повітря в робочій зоні, ° С Максимальна швидкість повітря, м / с Максимальна вологість повітря,%
Легка 21- 24 ° С вище на 4 ° С 0,1 м / с 75%
Cередньої важкості 17 – 23 ° С вище на 4 ° С 0,2-0,3 м / с 75%
Важка 16 – 18 ° С вище на 4 ° С 0,3-0,4 м / с 75%

Види виробничої вентиляції

Є кілька особливостей, за якими можна виділити кілька видів вентиляції виробничих приміщень.

За принципом роботи – на природні і механічні.
Природна вентиляція відбувається за рахунок різниці температур у різних повітряних потоків або завдяки спеціальному розташуванню вікон в приміщенні. Але ця система не відрізняється ефективністю, тому на виробництвах, пов’язаних з викидом шкідливих речовин, використовується механічна вентиляція. Вона не тільки очищає повітря, але і перешкоджає попаданню шкідливих випарів в робочі приміщення, гарантує безпеку працівників.

За організації повітрообміну – на загальнообмінні і місцеві.
Загально обмінна вентиляція виробничих приміщень створює рівномірний повітрообмін, при цьому всі параметри: температура, вологість, швидкість руху повітря стають однаковими в будь-якій точці приміщення. Ця система дозволяє швидко позбавлятися від невеликих забруднень.

Якщо в певному місці виділяється багато шкідливих речовин і випарів, то місцева вентиляція просто необхідна. Вона призначена для очищення невеликого об’єму повітря, розташовується поруч з пристроєм, які забруднюють повітря. Її можна комбінувати із загальною вентиляцією для досягнення кращого результату. Місцева витяжка здійснюється або витяжним зонтом, що встановлюються безпосередньо над обладнанням, або гнучким повітропроводом, що підключається до викидного отвору на обладнанні. 

Для того щоб розрахувати потужність витяжного пристрою, потрібно знати розміри джерела викиду, а так само його технологічні характеристики: електричну / теплову потужність, концентрацію шкідливих речовин, і т.п. Габарити зонта повинні перевищувати габарити джерела викиду на 10 – 20 см з кожного боку.

За типом пристрою – на припливні, витяжні і припливно-витяжні.

На підприємствах найчастіше використовується саме останній різновид: він являє собою комбінацію функцій витяжної та одночасно припливної вентиляції виробничих приміщень, тобто забезпечує повноцінний обмін повітря, а не тільки викид забруднених повітряних мас або тільки подачу чистого повітря.

 1. Витяжна вентиляція виробничих приміщень примусово видаляє повітря з приміщення, організованого припливу повітря немає. Система забезпечує тільки викид повітря, видалення забруднень, а подача повітря відбувається через щілини, кватирки, двері.
 2. З приточними системами цей принцип працює з точністю навпаки: повітря, що подається зовні, викликає занадто великий тиск в кімнаті і зайве повітря яке видаляється через ті ж зазори в стінах, дверних і віконних отворах.

Обидві ці системи мало результативні, а для виробництв, в процесі роботи яких виділяються небезпечні речовини вони не можуть бути застосовані, адже велика ймовірність, що шкідливе повітря потрапить в робочу зону. До того ж для організації робочої витяжної системи на виробництві, потрібно буде задіяти обладнання великої електричної потужності, тому що вони будуть піддаватися серйозним навантаженням. Також буде потрібно організація розподільної системи повітропроводів.

Проектування і монтаж системи вентиляції на виробництві

У плануванні та встановлення вентиляції на виробництві є кілька етапів:

 • Підготовка та затвердження технічного завдання на проектування вентиляції (містить в собі технологічні характеристики обладнання, вимоги до повітрообміну тощо)
 • Стадія проектування. Проводиться аеродинамічний розрахунок системи для визначення розмірів повітропроводів і характеристик обладнання. Підбираються вентиляційні агрегати і додаткові компоненти для балансування та налагодження системи. Вибирається система управління вентиляцією. Саме на стадії проекту систему можна зробити енергоефективної і відповідно не дорогий в обслуговуванні.
 • Закупівля і доставка матеріалів і обладнання. Здійснюється по заздалегідь підготовленій специфікації, після узгодження з Замовником.
 • Монтажні роботи. Проведення монтажу – один з найбільш відповідальних етапів у всьому проекті. Монтаж повинні виконувати кваліфіковані фахівці, інакше система може не тільки не видати проектні витрати, але і зовсім вийти з ладу.
 • Пуско-наладка. Будь-яка система вентиляції має систему пуску і управління. Так само для виходу на проектні потужності, систему повітропроводів потрібно збалансувати.

Вимоги до вентиляції у виробничих приміщеннях

Згідно з ДБН В.2.5.-67:2013. в виробничих приміщеннях повинні бути враховані наступні умови:

 • Рівень шуму від обладнання, в тому числі вентиляційного не повинен перевищувати допустимих норм.
 • Система не повинна бути вибухонебезпечною.
 • Вентиляція повинна видаляти шкідливі речовини без їх потрапляння в робочу зону.
 • Пристрої повинні бути ремонтопридатними.
 • Устаткування системи повинно пройти гігієнічну і пожежну сертифікацію, підтверджуючу, що вони зроблені з безпечних для людини матеріалів.
 • Повітроводи, які виводять шкідливі для людини або вибухонебезпечні викиди можуть бути пересічені трубопроводами з теплоносієм тільки за умови, що температура останнього буде нижча за температуру займання речовини більш, ніж на 20 ° С.
 • Повітроводи повинні бути покриті матеріалами, стійкими до корозії або зроблені з них. 
 • У холодну пору року температура виробничого приміщення не повинна опускатися нижче 5 ° С, якщо це неробочий час, і не нижче 10 ° С, якщо в приміщенні перебувають люди.
 • У теплу пору року температура в виробничих приміщеннях не нормується, якщо вони не використовуються за призначенням або в неробочий час.
 • У теплу пору року норма температури в виробничих приміщеннях дорівнює температурі повітря на вулиці. Якщо на виробництві вона вище, то її варто знижувати, щоб вона не перевищувала вуличну температуру більш ніж на 4 ° С. Однак, варто враховувати, що при цьому вона не повинна падати нижче 16 ° С.
 • Вологість повітря і швидкість його руху в теплу пору року не нормуються.
 • Для виробництв, процесі роботи яких, виділяються шкідливі речовини слід дотримуватися норм ГДК (гранично допустимої концентрації). Для робочих зон, розташовані безпосередньо на виробництві концентрація небезпечних речовин не повинна бути більше 30% від гранично допустимої концентрації.

Всі ці вимоги є необхідними, але не завжди достатніми для повноцінно якісного технологічного процесу і комфортних умов роботи людей. Крім загальних вимог ДБН для кожного виду виробництва є також ряд своїх вимог і їх багато.

На закінчення хотілося б відзначити, що серйозна промислова вентиляція виробництв дуже тонкий і складний в розрахунках процес. Не варто нехтувати загальними правилами при підборі системи і звичайно ми рекомендуємо Вам звертатися з такими завданнями до фахівців.

 

Наші роботи